Dolar : Alış : 18.3702 / Satış : 18.4033
Euro : Alış : 17.9431 / Satış : 17.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15816 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ŞENLİK HAZIRLIĞI SÜRÜYOR

05 Eylül 2022
Ana Sayfa » GÜNDEM » ŞENLİK HAZIRLIĞI SÜRÜYOR
ŞENLİK HAZIRLIĞI SÜRÜYOR

Bu yıl 25’incisi yapılacak Arapgir Bağbozumu Şenlikleri’nin hazırlığı devam ediyor. Bu şenlikler kapsamında 1. Mor Reyhan Şenlikleri’nin yapılmasına karar verilirken, tek etkinlik olarak gerçekleşecek şenliklerin iki günlük programının dolu dolu geçmesi için yoğun bir çalışma yapılıyor.

Bağbozumu Tertip Komitesi hafta başı yaptığı toplantının ardından, dün de Kaymakam Adnan Doğan başkanlığında bir araya gelerek son değerlendirmelerde bulundu. Programın ayrıntılı olarak görüşüldüğü toplantıda ilk gün programları Hükümet Meydanı’nda, ikinci gün programları ise Kozluk Kayaarası Kanyonu’ndaki kamp alanında yapılmasına karar verildi.

Program

25. Arapgir Bağbozumu ve 1. Mor Reyhan Şenlikleri’nin ilk günü olan 10 Eylül Cumartesi günü açılış Hükümet Meydanı’nda saat 10.00’da olacak. Açılışta protokol konuşmalarının ardından Üzüm Teşvik Yarışması’nda derece alan üreticiler belirlenerek açıklanacak ve ödülleri dağıtılacak. Saat 13.00’de Samime Aydınlar Kültür Merkezi’nde “Bağcılık ve Sorunları” konusunda panel düzenlenecek. Tarım İl Müdürlüğü’nün organize ettiği panelde uzmanlar bağcılık konusunda sunumlar yapacak ve üreticilerin sorunlarını dinleyecek. Saat 15.00’de üzüm ve reyhan hasatı yapılacak. Protokolun da katılımı ile Arapgir Meslek Yüksekokulu’na ait bağ alanında yapılacak üzüm haşatının ardından Hezenek Mahallesi’ndeki reyhan bahçesinde reyhan hasatı gerçekleştirilecek. Kaşgaloğlu Oteli’nin açılışı ile birlikte Serge İlham Merkezi’nin açılışı da saat 16.00’de yapılacak. İlk günün eğlence programı Hükümet Meydanı’nda saat 19.00’da başlayacak.

25. Arapgir Bağbozumu ve 1. Mor Reyhan Şenlikleri’nin ikinci günü olan 11 Eylül Pazar günü programın ağırlık merkezi Kozluk Kayaarası Kanyonu kamp alanı olacak. Saat 10.00’da başlayacak buradaki etkinlikler şenliklere davetli olan Türkmen Federasyonu’nun hazırladığı programla devam edecek. Resim, heykel ve seramik ile taş boyama atölye çalışmaları, çocuklara yönelik atölye çalışmalarıyla devam edecek. Folklor gösterileri, spor karşılaşmaları ve oyunlarla devam edecek buradaki programın akşam bölümünde kamp ateşi yakılacak. Kamp ateşi başında akşam sohbetleriyle devam edecek programın son bölümünde eğlence programı bulunuyor. Buradaki eğlence programında ağırlıklı olarak yöresel sanatçılar sahneye çıkacak.

Katılacak sanatçılar

Şenliklere katılacak sanatçılar belli olmaya başladı. Edinilen son bilgilere göre, Kahtalı Mıço, Göknur Karadağ, Cemal Öztaş, Malatya Musiki Grubu, Cengiz Yurtseven ile Aslan Kaya’nın şenlik eğlence programında görev alacakları belirtildi. Ayrıca Türkmen Federasyonu’nun sanatçılarının da sahneye çıkarak eğlence programına katkı sağlayacakları öğrenildi.

Üzüm Yarışması ve Ödüller

Şenlikler kapsamında yapılacak Üzüm Teşvik Yarışması, Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü tarafından organize ediliyor. Üzüm Teşvik Yarışması’na katılmak isteyen üreticilerin başvuruları kabul ediliyor. Üreticilerin Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü’ne başvurarak kayıtlarını yaptırmaları ve özel kasalardan almaları gerekiyor.

Siyah Köhnü ile Aşıkbeyazı olmak üzere iki ayrı kategoride yapılacak Üzüm Teşvik Teşvik Yarışması’nda birincilere 5 bin lira, ikincilere 3 bin lira, üçüncülere ise 2 bin lira para ödülü verilecek. Ayrıca yarışmaya katılan ancak ödül alamayan üreticilere ise mansiyon ödülü verilmesi kararlaştırıldı.

Sponsorlar

25. Arapgir Bağbozumu ve 1. Mor Reyhan Şenlikleri’nin gerçekleşmesinde ana sponsorlar Arapgir Kültür Derneği ile İstanbul-Ataşehir Belediyesi oldu. Ayrıca işadamı hemşehrilerimizden Muammer Ayvalı ile M.Ali Büyüktarla üzüm yarışması ödüllerini üstlenirken, hemşehrimiz Erhan Gürsoy’un Kahtalı Mıçı’yı şenliklere getireceği ve tüm masraflarını üstlendiği bildirildi. Şenliklere oda ve derneklerin de katkı sağlaması bekleniyor. (HABER MERKEZİ)

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika