Dolar : Alış : 5.3052 / Satış : 5.3147
Euro : Alış : 5.9958 / Satış : 6.0066
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya11°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 13559 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TARİHİ BİR FIRSAT VARKEN

21 Mayıs 2018
Ana Sayfa » Genel » TARİHİ BİR FIRSAT VARKEN
TARİHİ BİR FIRSAT VARKEN

Yerel yönetim/Belediyeler, bir yerleşim biriminde yaşayan insanların, ortak ihtiyaçlarını karşılayan kamu tüzel kişiliği olduğu kadar, iktisadi ve sosyo-kültürel anlamda da kentsel kaynakların adil ve eşit bir şekilde dağılımını sağlayan kurumdur. Bu nedenle, yerel yönetimler, kamu hizmetlerinin yerine getirilmesinde çok önemli olmasının yanı sıra, o şehirdeki siyasi kültürün/terbiyenin oluşmasında da temel etkendir.

Aralık ayı içinde malatyahaber.com sitesinde yer alan bir haberde Malatya Büyükşehir Belediyesi meclisi tarafından Büyükşehir Belediye Binası arkasındaki Malatya’nın miting ve fuar alanı olarak kullandığı alanın 8 dönümlük kısmında imar planı değiştirilerek, Arkeoloji Müzesi yapılmak üzere Kültürel Tesis fonksiyonu verildi” kararı yer alıyordu. Ulusal basında yer alan Hatay Arkeoloji Müzesi en büyük olma yolunda başlıklı başka bir haberde ise “Hatay arkeoloji müzesi, yaklaşık 53 bin dönüm arazi üzerine kurulu olan müzenin 33 bin metrekare kapalı alanının bulunduğunu ve bunun 11 bin 700 metrekaresinin sergi salonundan“ oluşmaktadır diyordu.

Bu haberleri okuduktan sonra büyüklük ve yapı itibariyle birbirine yakın iki farklı büyükşehirdeki arkeoloji müzesi ile ilgili düşünce ve öngörünün nasıl çeliştiğini gördüm. Oysa ki, çağdaş yaşamda toplumun yaşam standartlarının hangi düzeyde olduğunu gösteren kriterlerden biride ülkelerin/şehirlerin müzelere verdikleri önemdir. Bu düşünce içinde iken aklıma Ceget Dergisi’nin 5. sayısında “Şeker tadında ve Acemi Terzi” başlıkla yazımda yer alan aşağıdaki paragraflarda yazılanlar geldi.

 

- 2009 yılında Malatya Belediye Başkanı sivil toplum örgütü başkanları ve basın mensuplarının da yer aldığı bir heyetin dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a Malatya adına yapılan ziyarette sayın Başbakan, Malatya Şeker Fabrikası için şu ifadeyi kullanır:  “Malatya Şeker Fabrikası’nın arazisini ben Malatyalılara hediye ediyorum. Burayla ilgili güzel ve önemli projelerle gelirseniz en kısa zamanda hayata geçirir ve açılışına katılarak hizmete sunarız” diyor.

- 2011 yılın ekim ayında Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır katılmış olduğu bir toplantıda “Şeker Fabrikası alanını fuar ve kongre merkezi yapmak istediklerini belirterek bu konuda hazırlanan bir dosyanın başbakanlığa sunulacağını söyleyip “Konuyu valimiz ve milletvekillerimizle paylaştık, talebimiz ile ilgili dosya hazırlanıyor. Kısa sürede sayın Başbakanımıza takdim edeceğiz. Malatya’mız için hayırlı olacağını düşünüyorum” diyordu.

 

Aradan geçen yaklaşık on yıllık bir süre sonunda Malatya Belediyesi’ne devri yapılan şeker fabrikası arazisinin öngörü ve algıda fasit bir dairenin dışına çıkamayan yönetim anlayışıyla Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından sözde kalan proje ve temenniler dışında amacına uygun olmayan bir şekilde hoyratça israf edildiği adeta bir yap-boz tahtası misali, yangından mal kaçırırcasına lime lime doğrandığına şahit olduk.

 

Geçtiğimiz aylarda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Üretim Reform Paketi” kapsamında Malatya Valiliği bünyesinde yapılan üretim reform paketi toplantısında iki küçük sanayi sitesinin şehir dışına taşınması görüşülürken bu konu neden gündeme almıyoruz? Gümrük ve Ticaret Bakanı’nın Malatyalı olması avantajını kullanarak şeker fabrikasının organize sanayi bölgesine taşınması. Bugün değilse ne zaman! Neyi bekliyoruz? Şeker fabrikasının şehir dışına taşınmasının şehrin geleceği açısından büyük önem taşıdığını bilerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı nezdinde bir toplantıda yapılarak bu konunu neden gündeme getirilmez?

Bu konuda yapılacak çalışmalarla hem şehir içinde kalan sanayi tesisi şehir dışına taşınmış olacak hem de Malatya’da şeker sanayi sektörünün gelişmesi sağlanmasının yanında “Malatya Arkeoloji Müzesi” gibi geçmişi geleceğe taşıyacak yapıların çok daha sağlıklı ve doğru bir şekilde en uygun yerde kuruluşu sağlanacaktır. Ayrıca bu alana bölgenin en büyük ve modern içinde şahısa özel bölümleri de bulunan Ankara’daki Milli Kütüphane benzeri “Malatya Bölge Kütüphanesi” yapılarak Malatya’ya kazandırılması yazılı kültürel değerlerin korunması adına en doğru olanıdır.

21.yüzyılda sadece teknolojik değişim yaşanmıyor; aynı zamanda rekabet ortamı da yeniden şekilleniyor. Dün ülkeler rekabet ederken, bugün bu rekabet şehirler arasındaki rekabete dönüşüyor. Bunun için şehirlerin 21. yüzyılda bölgesinde bir turizm ve ticaret şehri olması ile birlikte rekabette önemli avantajlara sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal zenginlilerini öne çıkartarak gelişimini sağlamalıdır.

Şehrin geleceği adına o kadar çok yanlış işler oluyor ki, geriye dönüp baktığımızda modernleşme adına yanlış uygulanan kentsel dönüşüm ve toplu konut projeleri, kentlilik bilincini yok etmekte, insanları yalnızlığa itmektedir. Nasıl ki 2 yanlış bir doğru etmiyorsa yapılan dört yanlışta doğruları götürdükçe ortada doğru kalmıyor. Şehir imar planında önceki yıllarda yapılan düzenlemelerle ayrılan yeşil alan, sağlık tesisi, otopark alanı, ticaret+konuta çevrilmesi gibi kararlarda; “Birlikte yaşam mı, rant paylaşımı mı?” ikilemine düşürmemeli; Malatya için en doğru bir karar verilmelidir. Dün yapılan yanlışları bugünde tekrarlamayalım şehrin merkezinde kalan tek açık alanı tıkış tıkış binalarla doldurmayalım.

Çağdaş, modern ve yaşanabilir şehircilik anlayışına göre Malatya şehir merkezinde kalan şeker fabrikasının uygun olan OSB taşınması ve şeker fabrikası arsasının, şehrin nefes alacağı, soluklanacağı bir alan olarak içinde Malatya ve Malatyalılık ruhu ile Malatya’nın, sosyo-kültürel ve sanayi tarihini de yansıtan bir açık hava müzesi ile kent kimliğini taşıyan kent parkı olarak yaşatılması. Bu şehirde yaşayan bizlerin ve şehri yönetenlerin öncelikli görevi olmalıdır. Yarın çok geç olmadan, vicdanımızla baş başa kaldığımızda keşke dememek için, Malatya’yı hep birlikte sahiplenmeliyiz.

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika