Dolar : Alış : 7.4485 / Satış : 7.4619
Euro : Alış : 9.0235 / Satış : 9.0397
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya-3°CSoğuk

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15063 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TÜRKİYE’DE MALVARLIĞI OLAN GURBETÇİLERİN BİLGİLERİ DİĞER ÜLKELERLE PAYLAŞILACAK

12 Ocak 2021
Ana Sayfa » Genel » TÜRKİYE’DE MALVARLIĞI OLAN GURBETÇİLERİN BİLGİLERİ DİĞER ÜLKELERLE PAYLAŞILACAK
TÜRKİYE’DE MALVARLIĞI OLAN GURBETÇİLERİN BİLGİLERİ DİĞER ÜLKELERLE PAYLAŞILACAK

Özellikle son zamanda Almanya gibi birçok Avrupa ülkesinde yaşayanlar “Bizim Türkiye’deki gelirimiz, malvarlığımızı yaşadığımız Avrupa ülkesi görebilecek mi?” diye sormaktadır. Ülkelerin bunu öğreneceğini duyunca da bu varlıkları eniştesine, kayınçosuna (belki de bir daha alamayacağını bile bile) devretmektedir.

2017 yılına kadar Türkiye bilgileri paylaşmıyordu. Ancak otomatik bilgi paylaşımı sözleşmesini imzalamayan ülkeler için uluslararası finans siteminden izole edilme gibi ağır yaptırımlar uygulanınca Türkiye de imzalamıştır. Bu sözleşmeye 136 ülke imza atmış ama Türkiye hepsine bilgi vermemektedir. Zira bazı ülkeler bilgi istiyor ama Türkiye’ye bilgi vermediği için Türkiye de onlarla bilgi paylaşmıyor. Türkiye şu an 54 ülke ile bilgi paylaşımı yapmaktadır.

Tabi sözleşme imzalanmadan özellikle Hollanda gayri yasal yollardan Türkler’in Türkiye’deki malvarlığını öğrenmiş ve verdiği yardımları malvarlıklarına haciz koyarak faiziyle geri almıştır. Hatta Hollanda Yüksek Mahkemesi sadece Türklere yönelik bu gayri yasal araştırmayı iptal ettiyse de tekrar bir düzenleme yaparak aynı şekilde devam etmişlerdir.

İşte bu bilgileri Türkiye 2017’de sözleşmeye dahil olarak bilgi paylaşım yoluna gitmiştir. Paylaşılan bilgiler; mevduat, saklama ve yatırım kuruluşları ile belirli sigorta şirketleri nezdindeki;

- Mevduat hesapları,

- Saklama hesapları,

- Ortaklık ve borç ilişkisi menfaati,

- Nakdi değer sigorta sözleşmeleri,

- Düzenli ödeme sözleşmelerine ilişkin finansal bilgiler paylaşılacaktır.

Değişime tabi tutulacak bilgiler;

- İlgilinin adı ve soyadı,

- Adresi,

- Yerleşik (mukim) olduğu ülke ve vergi kimlik numarası (VKN),

- Doğum yeri ve tarihi,

- Hesap numarası, hesap bakiyesi ya da değeri,

- Hesaba yıl içinde ödenen faiz, temettü gibi gelirlerin ya da hesapta tutulan varlıklardan elde edilen gelirlerin toplam brüt tutarı gibi bilgilerden oluşmaktadır.

Bilgileri 2019 için  Almanya, Avusturya, Fransa, Hollanda ve Belçika ile paylaşmıştır. Ancak 2020 yılı henüz paylaşılmamıştır.

Özellikle o tip ülkelerde yardım alan Türk vatandaşları aldıkları yardımın kesilmesi veya geri alınmaması için buradaki yatırımları adeta gözden çıkarırcasına elden çıkarmaktadırlar. Bunun hukuki olarak sağlam bir şekilde yapılması için mutlaka hukuki destek alınmalıdır. Zira geri dönüşü olmayan birçok vakıa duymaktayız.

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika