Dolar : Alış : 18.6202 / Satış : 18.6538
Euro : Alış : 19.5764 / Satış : 19.6117
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15890 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ULUSLARARASI ANADOLU TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER KONGRESİ ARAPGİR’DE YAPILDI

18 Kasım 2021
Ana Sayfa » GÜNDEM » ULUSLARARASI ANADOLU TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER KONGRESİ ARAPGİR’DE YAPILDI
ULUSLARARASI ANADOLU TIBBİ VE AROMATİK BİTKİLER KONGRESİ ARAPGİR’DE YAPILDI

İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği (İKSAD) ile Arapgir Belediyesi’nin ortaklaşa düzenlediği 3 ayrı bilimsel kongre Arapgir’de gerçekleştirildi. “Uluslararası Gastronomi ve Tıbbi Aromatik Bitkiler Kongresi”, “10. Uluslararası Al Farabi Sosyal ve Beşeri Bilimler Kongresi” ve “3. Uluslararası Al Farabi Uygulamalı Bilimler Kongresi” adları ile gerçekleşen kongrelere 40 ülkeden 100’ün üzerinde bilim insanı katıldı. Katılımcıların bir bölümü zoom üzerinden katılımlarını gerçekleştirdiler.

16-17 Kasım 2021 tarihlerinde düzenlenen kongre Samime Aydınlar Kültür Merkezi’nde yapıldı. Ağırlıklı programın 16 Kasım Salı günü gerçekleştiği organizasyonda bilim insanları tarafından tıbbi ve aromatik olan endemik bitki türleri hakkında yapılan çalışmalar anlatıldı. Kongrede, tıbbi ve aromatik bitkiler konusunda bilim insanları tarafından hazırlanan bildiriler sunularak tartışıldı. 3 kongre vesilesiyle 40 ülkeden katılımcıların büyük bir bölümü zoom üzerinden katılım sağlayarak sunumlarını gerçekleştirdiler.

Dr. Mustafa Latif Emek, Prof. Dr. Mustafa Talas, Prof. Dr. Mustafa Ünal, Atabek Movlyanov, Kaldygül Adilbekova, Merve Kıdıryüz ve Zeynep Taşkeser’den oluşan İKSAD Enstitüsü himayesi altında Discover Anatolia Platformu üyeleri ve  Kongre Başkanlığını Prof. Dr. Mustafa Talas yaparken; Kongre Onursal Başkanlığını Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu üstlendi.

Kongrenin açılış konuşmasını yapan İKSAD Enstitüsü Başkanı Dr. Mustafa Latif Emek; İktisadi Kalkınma ve Sosyal Araştırmalar Derneği bilimsel faaliyetleri hakkında bilgiler vererek kongre içeriğinden bahsetti. İlçemizin endemik bitkiler konusunda zengin bir coğrafyaya sahip olduğuna dikkat çeken Dr. Mustafa Latif Emek “Tabi en büyük temennimiz Arapgir’in üretmiş olduğu doğal ürünlerle uluslararası bir marka olarak tüm dünyaya açılmasıdır. Bu çerçevede Anadolu topraklarına ait tüm değerlerin dünyayla buluşturulmasının ve bilimsel altyapıyla desteklenmesinin son derece önemli olduğunu belertmek isterim” dedi.

Kongre Başkanı Prof. Dr. Mustafa Talas ise kongre hakkında bilgiler vererek kongrenin Onursal Başkanlığını üstlenen Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu’na teşekkür etti. “Pandemi kısıtlamalarının kalkması ve toplumsal sağlığın eski haline dönmesiyle bu katılımcılarımızı Arapgir’de yüz yüze tanıştırmayı çok istiyoruz. Şu anda aramızda Kazakistan’dan gelen çok sayıda hem öğretim görevlisi hem de yüksek lisans ve doktora öğrencilerimiz var. İnşallah ileriki süreçte de çok sayıda katılımcıyla Arapgir’i ziyaret etmek isteriz. Bu vesile ile ilginizden dolayı sizlere çok teşekkür ediyorum” sözleriyle kongreye ev sahipliği yapan Arapgir Belediyesi’ne teşekkür etti.

Programda konuşan Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Arapgir’de kırsal kalkınma adına başlatılan çalışmalara devam niteliği taşıyan bu kongrenin son derece önemli olduğunu söyledi. Başkan Cömertoğlu konuşmasında şu açıklamalarda bulundu:

“Bu kongre ile yapmak istediğimiz şey, her şeyin tüketildiği bir dönemde üretmeye ve keşfetmeye adım atmak. Yerel yönetimde ilklerin de olduğu sonuç ilişkisini ortaya çıkarmak istiyoruz. Kırsal bir kalkınma modeli oluşturarak büyük bir kalkınma hamlesi başlattık. 2010 yılında başlattığımız çalışmalar neticesinde Türkiye’de bitki kategorisinde Coğrafi İşaret Belgesi alan ilk bitki Arapgir Mor Reyhanı oldu. 2010 yılından itibaren birlikte çalıştığımız İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan değerli hemşehrimiz Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu hocamıza bu konuda teşekkür ediyorum. Akademik çalışmalarını yaparak tarladaki reyhanın ayırt edici özelliklerini ortaya çıkarıp ekim alanlarında üreticileri çoğalttı. Bizde bu bilgiler doğrultusunda yerelde destek olduk, oda bize destek verdi. Üreticilerimize alım garantisi vererek teşvik ettiğimiz çalışmalarımız sonucunda Arapgir Mor Reyhanı’nı katma değeri yüksek ürünlerde 40 ticari ürün haline dönüştürdük. Ayrıca 2019 yılından bu yana Arge ve Ürge danışmanımız İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı’nda Prof. Dr. Aliye Aras hocamızla da ilçemizde gerek flora, gerekse fauna alanlarında çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Çalışmalarımız arasında ilçemizdeki tıbbi ve aromatik bitkiler ve ayrıca endemik türler hakkında saha çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Bizler Arapgir adına başlatmış olduğumuz bu tarz çalışmaları inşallah gelecekte de arttırarak siz değerli hocalarımızın desteği ile sonuçlandıracağız.

Yine 2016 yılından bu güne İstanbul Üniversitesi’nden Malatya’nın beyin gücü saygıdeğer hocamız 55 yıldır araştırmacı Nörolog Prof. Dr. İhsan Kara ile reyhandan mor molekülleri ayrıştırarak Mormiks sağlıklı gıda katkılarının üretilmesine katkı sunduk. Bu kapsamda kongremize destek veren ve katılım sağlayan hocalarımıza, İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü’nde görev yapan değerli hemşehrimiz Prof. Dr. Ali Adnan Hayaloğlu’na, İstanbul Üniversitesi Biyoloji Bölümü Botanik Ana Bilim Dalı’nda Prof. Dr. Aliye Aras’a, Prof. Dr. Mustafa Talas’a, Dr. Mustafa Latif Emek’e ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum.”

Kongrenin tamamlanmasından sonra katılımcılara Arapgir’i tanıtmak amacıyla bir gezi düzenlendi. İlçedeki tarihi konaklar ve doğal güzellikleri gezen bilim insanları ve öğrenciler ilçenin bu zenginliklerinden övgü ile bahsettiler.  HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika