...
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15753 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

‘UNUTULMUŞ TATLAR’ DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU  

13 Haziran 2022
Ana Sayfa » Genel » ‘UNUTULMUŞ TATLAR’ DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU  
‘UNUTULMUŞ TATLAR’ DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ OLDU  

Ünlü Mutfak Şefi hemşehrimiz Ali Açıkgül’ün Malatya yemeklerini esas alarak hazırladığı “Unutulmuş Tatlar” kitabı dünyanın en prestijli yemek kitapları yarışması Gourmand World Cookbook Awards 2022’de Professional Food Books kategorisinde dünya üçüncüsü seçildi.

Malatya ve Arapgir mutfaklarına ait unutulmuş 44 lezzetin özgün tariflerini, özel notlarla bir araya getirerek, ‘Anadolu’dan Unutulmuş Tatlar’ kitabında toplayan hemşehrimiz Şef Ali Açıkgül bu anlamlı eseriyle ödül aldı. Dünyada yayınlanan yemek kitaplarının ‘Oscar’ı olarak anılan ve uluslararası gastronomi dünyasının en prestijli yarışmalarından birisi olan ‘Gourmand Cookbook Awards 2022’de büyük bir başarı elde eden hemşehrimizin eseri ‘Anadolu’dan Unutulmuş Tatlar’ yüzlerce kitap arasında ilk 3’e girmeyi başardı.

Yarışmanın finali İsveç’in Umea şehrinde 4 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirildi. Hemşehrimiz Şef Ali Açıkgül’ün Türkiye adına katıldığı final seremonisinde yarışmanın birincisi Le Cordon Blue-Fransa, ikincisi Culinary World Cup-Avusturya oldu.

Şef Ali Açıkgül’ün kazandığı dünya üçüncülüğü ile Türkiye, Profesyonel Yemek Kitapları kategorisinde Almanya, Amerika, Arjantin, Bangladeş, Hindistan, İtalya, İngiltere ve Kolombiya’yı geride bırakarak önemli bir başarıya imza attı.

Profesyonel Türk Mutfağını, Malatya yemekleri ile İsveç’te, Le Cordon Blue ve Culinary World Cup’ın ardından dünya üçüncülüğüne taşıyan Şef Ali Açıkgül’ün bu başarısı, Türk Mutfağının dünya klasmanındaki yükselişinin önemli bir basamağı olarak gösteriliyor. (HABER MERKEZİ)

 

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika