Dolar : Alış : 18.3702 / Satış : 18.4033
Euro : Alış : 17.9431 / Satış : 17.9755
HAVA DURUMU
hava durumu

malatya

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 15 Kategoride 15816 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

TRT’nin Arapgir’deki belgesel çekimleri tamamlandı

29 Haziran 2014
Ana Sayfa » İLÇE HABERLERİ » TRT’nin Arapgir’deki belgesel çekimleri tamamlandı
TRT’nin Arapgir’deki belgesel çekimleri tamamlandı

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş serüveninin konu edildiği belgesel çekimlerinin Arapgir bölümü tamamlandı. TRT adına, ilçenin Aktaş (Gocu) köyünde çekimler gerçekleştiren program yapımcısı Salih Soysal başkanlığındaki 10 kişilik belgesel ekibi, çekimlerini tamamlayarak ilçeden ayrıldı. İzmir’de uluslararası bir firmada TIR şoförü olarak çalışan Arapgirli Mehmet Soysal’ın hayatı ve Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne giriş sürecinin konu edildiği belgeselin TRT Belgesel Kanalı’nda yayınlanacağı bildirildi.

Aslen Arapgir’in Aktaş (Gocu) köyünden olan Mehmet Soysal’ın Avrupa Birliği (AB) ülkelerine vizesiz girme hakkı sağlanması için Berlin Eyalet Mahkemesi’ne açtığı davanın olumlu sonuçlanması ile başlayan ve buna bağlı olarak Türkiye’nin AB’ye giriş sürecini de konu alan belgeselin program yapımcılığını bir başka Arapgirli Salih Soysal yapıyor. Tek bölüm halinde TRT‘de yayınlanacak ve 52 dakika sürecek belgeselin Arapgir’deki çekimlerinde TIR şoförü Mehmet Soysal’ın çocukluk ve öğrencilik yılları ile aile yaşantısı ve arkadaşlarıyla ilgili değerlendirmeler de yer aldı.

“Aç Kapıyı Bezirgan Başı” adı ile yayınlanacak belgesel, bir çocuk oyunu ile başlıyor ve AB sürecine kadar uzanıyor. Belgeselde Avrupa Birliği’ne açtığı dava ile ticari amaçlı girişlerin vizesiz yapılabilmesi hakkını elde ederek, literatüre SOYSAL KARARI olarak sokan TIR şoförü Mehmet SOYSAL’ın öyküsüne paralel olarak Türkiye’nin 1963′ten 2013′e kadar şimdiye kadar 50 yıl süren ve hala sonu görünmeyen yolculuğunun öyküsü yer alıyor.

TRT Belgeseli’nin yapımcısı Salih Soysal, belgesel çekimi için geldiği Arapgir’de bu belgeselin dışında başka belgesel çekimlerini de düşündüğünü belirterek “İleriki tarihlerde kültürel yönden son derece zengin Arapgir’de çalışmalar yapmayı düşünüyorum” dedi.

Salih Soysal programın bundan sonraki çekimleri ile ilgili olarak “9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Soysal Davası Avukatı Prof. Dr. Rolf Gutmann, Avrupa Adalet Divanı Yargıcı Heikki Kanninen, İngiltere Eski Başbakanı Tony Blair, Almanya Eski Başbakanı Gerhhard Schöder gibi isimlerle projeyle ilgili düşüncelerini almak üzere röportajlar yapılacak. Onların da düşüncelerini yansıtacağız.” açıklamasında bulundu.

Arapgir’deki çekimlerde Quadrocopter denilen uçan kamera ve 9.5 metre uzunluğunda Jemmy Jeep adı ile bilinen maçlarda kale arkalarında kullanılan sistemle de çekimler yapıldı.

Arapgir’deki çekimleri tamamlayan TRT ekibi, şu anda Almanya’ya kadar uzanacak TIR yolculuğu macerasının çekimlerine hazırlanıyor. Programın Eylül veya Ekim ayında TRT Belgesel Kanalı’nda yayınlanacağı bildirildi. Haber Merkezi

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

İlgili Terimler :
TemaFabrika